top
logo


דף הבית
על חיפושי דירות במדריד וחוזים בספרדית
דירוג משתמש: / 2
גרועהכי טוב 
נכתב ע"י דיויד פוגל   
חמישי, 09 יוני 2011 20:40

David Fogelלאחר שהחלטתם מתי תגיעו למדריד וכיצד תממנו את התואר אני בטוח שיש עוד נושאים רבים הטורדים את שנתכם, בטור הזה אתייחס לאחד החשובים בהם- חיפושי דירה וסגירת חוזה.

 


 

 לפני שאתחיל ברצוני לציין שהמידע הזה נכון לספטמבר-אוקטובר 2010 בתקופה שבה הגעתי לראשונה למדריד וייתכן שהמידע השתנה מעט מאז. כמו כן, כל ניסיוני הוא בחיפושי דירות לזוג ולא ליחיד או למשפחה עם ילדים את המידע המתייחס לנושאים אלו אספתי משיחות עם חברים.

ישנם מספר אתרים טובים לחיפוש דירות במדריד המפורסם ביותר הוא-www.idealista.com כמו כן יש את www.rent4days.com את http://www.housie.es/  שנוצר על ידי סטודנטים של IE, ואף מאגר מידע הנמצא בIE אצל משרד הסטודנטים ומתעדכן כחודש לקראת תחילת הלימודים. אני ממליץ להיכנס לאתרים אלו עוד בעודכם ארץ על מנת להכיר את ממשק המשתמש ולהתרגל לחיפוש בהם. כמו כן בעת הסתובבות ברחובות מדריד ניתן למצוא שלטים עם המילה alquilar ומספר טלפון לידה המשמעות שישנה דירה להשכרה בבניין. דרך נוספת למצוא דירה היא לדבר עם השוער של הבניין. להרבה בניינים  יש שוער שניתן לגשת אליו ולשאול אם יש בבניין דירות להשכרה. בחלק מהמקרים השוערים יודעים זאת אפילו אם אין שלט להשכרה על הבניין או שיפנו אתכם לשוער אחר שאצלו בבניין משכירים. (נטוורקינג עובד לא רק ל-MBA J).

 • רוב הבירורים בנוגע לדירות יעשו דרך הטלפון הנייד. במידה ועדיין אין לכם עדיין קו ספרדי ניתן לקנות כרטיס סים ב-10 יורו בחנויות במדריד ולטעון בהתאם לנדרש.
 • אינני מתייחס למתווכים אולם כמו בכל מקום גם במדריד הם קיימים אך, העלויות אינן זולות. אם אתם מאוד לחוצים מבחינת זמן תנסו את www.innovate.es תבקשו את מייק, הם דוברים אנגלית ויעזרו במציאת דירה וסגירת חוזה הכול כמובן תמורת תשלום.

לפני הגיעכם למדריד אני ממליץ לשכור דירה זמנית. הזמן הממוצע למציאת דירה ולעבור לגור בה לאחר סגירת חוזה הוא 14 יום, אז אני ממליץ על 15 יום לביטחון אולם הדבר תלוי מאוד במאמץ שתשקיעו בחיפוש ורמת הדרישות שלכם. סטודנט שאני מכיר מצא חדר תוך 3 ימים וזוג שאני מכיר מצא דירה לשביעות רצונם רק כחודש לאחר שהגיעו.

מספר דברים כלליים בנוגע לדירות בספרד –

 • רוב הדירות בספרד בנויות כמסדרון ארוך עם דלתות אל החדרים השונים כך שחלל הבית שונה מזה אליו אתם רגילים, לוקח זמן למצוא דירה אשר מוצאת חן בעיניכם ולהבין אם החלוקה הפנימית נוחה לכם.
 • הבניינים בספרד בנויים צמוד כך שנוצרים חללים בין הבניינים ודירות מתחלקות לפנימיות (interior ) ודירות  חיצוניות (exterior). בדירה חיצונית רוב החלונות פונים אל הרחוב. בדירה פנימית החלונות נפתחים אל החלל שבין הבניינים. יש יתרונות וחסרונות לשני הסוגים לדוגמא דירות חיצוניות מוארות יותר אולם דירות פנימיות שקטות יותר.
 • מזגנים יש רק בכ-20% מהדירות ולרוב הם מעלים את המחיר של הדירה.

 לדעתי אחד הנושאים הכי חשובים הוא בחירת השכונה בה תרצו לגור. שיקולים רבים משפיעים על הבחירה לדוגמא האם אתם מעדיפים שכונה רועשת או שקטה, קרוב לפארק או אזור עירוני יותר. קרוב לבית הספר או יותר למרכז העיר. (הדבר ישפיע על עלות המחייה החודשית-האם ללכת הביתה לאכול צהריים או לקנות אוכל).

ישנן הרבה המלצות אולם להערכתי הדרך הטובה יותר להבין באיזו שכונה אתם רוצים לגור היא להסתובב בשכונות אלו. לדוגמא צ'ואקה נשמעת מאוד ציוריות ומדהימה אולם בפועל היא אחד ממקומות הבילוי הכי צבעוניים כיפיים ורועשים במדריד. דבר העושה אותה לשכונה נהדרת לבלות בה, אך לאו דווקא המקום המושלם לזוג עם ילדים. שכונת צ'אמברי לעומתה אשר לא נשמעת מדהימה היא מאוד נעימה, קרובה לבית הספר ונוח להסתובב שם גם בלילות. שכונת גויה היא רחוקה יחסית מבית הספר אך קרובה לפארק רטירו ומאוד כיף לבלות בפארק את סופי השבוע. אומנם ההליכה המאומצת מבטיחה כי יכאבו לכם הרגליים אבל בסוף הסיורים אני מבטיח לכם שתדעו איזו שכונה מתאימה לכם ואיזו לא.

 

עלויות של דירות

דירה ליחיד

משיחות עם חברים שהגיעו לבדם (ואולי אחרים ירחיבו יותר בטורים אחרים) ישנן מספר אפשרויות לסטונדט/ית הבא/ה לבד.

אפשרות ראשונה לחיות עם שותפים – אפשרות זו נעה בין לשכור דירת 3 חדרים עם שותף אחד לדירה בת 8 חדרים - כלומר עד 7 שותפים בדירה. המחיר לשותף נע בהתאם לגודל הדירה, הריהוט ומיקומה. אולם העלות החודשית המינימאלית ששמעתי עליה הייתה 400 יורו והמקסימום 1000 יורו.

אפשרות שנייה לשכור לבד דירת חדר – לרוב דירה קטנה שנעה בין 40 מ"ר - 55 מ"ר

למיטב הבנתי העלות המינימאלית עבור דירת חדר היה 650 יורו. וכמובן שהעלות משתנה בהתאם למיקום, ריהוט וכו..

 דירה לזוג +

משיטוט באתרים שציינתי למעלה תראו במהרה שניתן למצוא דירות רבות ומגוונות במדריד. חלקן מרוהטות, אחרות משופצות ללא ריהוט, ויש כאלו משופצות, מרוהטות ועם בריכה בבניין. אולם הפרסום באתר האינטרנט לא מבטיח דבר. הריהוט יכול להיות בן 30 שנה והדירה עם הבריכה במרחק של חצי שעה נסיעה מבית הספר.

להערכתי אל תגבילו את החיפוש לתחום מסוים לפני שתראו מספר דירות ותוכלו להתרשם. ייתכן שאתם בטוחים שאתם רוצים דירה מרוהטת אולם, ייתכן ועדיף למצוא דירה בשכירות הנמוכה ב-350 יורו מהתקציב שהקצתם ולהשתמש בסכום העודף לרהט דירה (משיחות עם סטודנטים- ריהוט דירה ברמה סבירה בעזרת איקאה עולה בערך 4,000 יורו). דברים אלו כמובן תלויים באילוצים האישיים שלכם אולם להערכתי חבל לפסול מראש אפשרויות.

בהערכה גסה, השכירות הממוצעת עבור דירה בעלת 2 חדרי שינה היא 1,100 יורו אולם המחיר יכול לנוע בין 900 יורו לחודש ל-1,500 יורו לחודש בהתאם לשכונה בא נמצאת הדירה האם היא מרוהטת וכו. הדבר יכול להוביל לסיטואציות ייחודיות, לדוגמא זוג סטודנטים הגר בגויה בדירת 55 מ"ר שילם את אותו שכר דירה כמו זוג הגר בדירת 100 מ"ר בצ'אמברי.


חוזה והסדרים כספיים

קודם כל חשוב שתדעו שמותר ואפשר להציע תנאים שונים בכל חוזה או לנסות להוריד עלויות.

בכל דירה חשוב שתשאלו מה תידרשו לשלם בנוסף לשכר הדירה ומה כלול בשכר הדירה

למיטב זכרוני הדברים הבאים הם החשובים -

 • ועד בית הנקרא CUMUNIDAD תשלום אשר יכול להגיע עד ל-150 יורו לחודש- לפעמים בעל הבית משלם ולפעמים השוכר, הדבר משתנה בכל חוזה.
 • ההסקות וחימום המים לדירה  הינם לרוב עם גז אולם ישנם בתים בהם ההסקה משותפת לכל הבניין אך חימום המים אישי לכל דירה.
 • במידה וההסקות משותפות יש לבדוק אם התשלום כלול בתשלום ועד הבית.
 • האם ישנה תשתית לקו טלפון כך שתוכלו להתקין קו טלפון וגישה לאינטרנט במהירות לאחר שתיכנסו. (התקנת קו ואינטרנט בדירה יכולה לקחת חודש ימים לפעמים)
 • האם המחיר כולל חניה – אומנם אינני חושב שתחזיקו רכב בתקופה זו אולם יכול להיות שיורידו לכם את המחיר לחודש מאחר ולא תשמשו בו.

נסו להבין כמה שיותר מה כלול בשכר דירה (לפעמים כבלים או לווין מגיעים כלולים במחיר)

 

רוב בעלי הדירות ידרשו מכם ערבות

ישנן שתי סוגי ערבויות -

ערבות Finaza, מקבילה לצ'ק ביטחון שאתם מכירים מהארץ רק שהדבר נעשה במזומן. הסכום נע בין 1-3 חודשי שכר דירה. כאשר אתם יוצאים מהדירה בעל הבית מחזיר לכם את הסכום אלא אם משהו מקולקל או שבור ואז עלות התיקון יורדת מסכום הערבות. הבעיה הנוצרת במקרה זה היא שאתם נותנים לאדם שאינכם מכירים סכום של אלפי יורו במזומן ואין ביטחון שהכסף יוחזר. מצד בעל הבית כמובן שייתכן והנזק אשר נגרם לדירה יכול להיות סכום הגבוה בהרבה מהסכום אשר קיבל. עבור מקרים אלו ישנה הערבות הבנקאית הנקראתAVAL  .

ערבותAVAL  - בערבות זו עליכם להביא לבעל הבית אישור מהבנק שיש לכם את סכום הכסף אשר הוסכם עבור הערבות ולא לשלם לו את הסכום במזומן. המשמעות היא שהבנק משמש כמתווך ושומר את הסכום בחשבון נפרד. הסכום לערבות זו נע בין 3-6 חודשי שכר דירה.

ישנן מספר מגבלות לערבות מסוג כזה

1.      הבנק מאפשר ערבות AVAL רק עבור תושבים בעליNIE  (המקבילה למספר זהות ספרדי) תהליך הוצאת NIE לוקח כ-3 חודשים מיום הגיעכם למדריד לכן ישנה מגבלה ללקיחת AVAL בתקופה זו. ניתן לפתור זאת על ידי שיחה עם בעל הדירה ותיאום מראש של הציפיות.

2.      הבנק דורש הוכחת יכולת כלכלית (כגון תלושי שכר שוטפים) עבור הערבות הזו ומאחר ואתם לא בעלי משכורת בספרד. הבנק דורש שאת סכום הערבות תעבירו במזומן לחשבון ייעודי. הסכום יישאר מוקפא לצרכי הערבות עד לסיום החוזה. לכן לדוגמא אם קבעתם שכר דירה של 1,000 יורו לחודש ו AVAL של 6 חודשים אתם צריכים לשים עוד 6,000 יורו בבנק בנוסף להוצאות השוטפות שלכם לשכר דירה וכו. הכסף הזה שלכם ובעל הבית לא יוכל לקחת אותו בלי להוכיח נזק אבל אלו 6,000 יורו אשר לא זמינים לכם.

 מידע כללי

 • ערבות AVAL מבקשים לרוב עבור דירות מאוד טובות מרוהטות נקיות וחדשות יחסית (לאחר שיפוץ
 • משרד הסטודנטים עוזר מעט עם החוזה (אשר כתוב לרוב בספרדית) כך שתוכלו להיעזר בהם לשאלות הבהרה וכן במעבר על החוזה על מנת לוודא שהכול בהתאם לתנאים שהסכמתם.
 • באופן כללי ניתן להתמקח על הערבויות כגון - הגדלת ה-Finaza  על חשבון הקטנת הAVAL  או לשלם שכר דירה חצי שנה מראש במקום לשלם ערבות גדולה. אולם בעלי הדירות בספרד מאוד זהירים בחוזים מאחר והחוק הספרדי מגן מאוד על הדייר (לדוגמא - לאחר שנה של מגורים הדייר יכול להאריך את החוזה עד 5 שנים מבלי שבעל הבית יוכל לפנות אותו או להעלות את שכר הדירה שלו ביותר מרמת האינפלציה(.
 • אתרים נוספים שעוזרים בחיים במדריד –
 •  http://www.gomadrid.com/,   http://guiriguidetomadrid.com/
 •  קישור למפה באתר IDEALISTA המציגה את מרכז מדריד בהתאם לשכונות, ומאפשרת לחפש דירות עלפי מיקומם במפה.

ממבט ראשון אני משער שהתהליך נראה מעט מרתיע אולם, אני מבטיח לכם שבמהרה הכול יראה כחלום ולאחר תקופה קצרה תתחילו לבנות את ביתכם החדש במדריד.

מקווה שהצלחתי לספק מידע רלוונטי. אשמח לקרוא את תגובתכם ואל תהססו ליצור קשר אם יש שאלות נוספות.

בהצלחה.

דיויד

עדכון אחרון ב-שבת, 21 ינואר 2012 00:44
 

סקרים

מה המרכיב החשוב ביותר עבורך בתהליך בחירת ה-MBA?
 

כניסה למערכתהרשמו לרשימת התפוצה
שם
מייל{emailcloak=off}
 

bottom
top

חדשות אחרונות


bottom

נתמך ע"י Joomla!. Designed by: Joomla template vps hosting Valid XHTML and CSS.