top
logo


feed-image Feed Entries
שי שמש
ההתחלה
14.07.2011 20:00:00

David Fogelאחחחח, איזה שבוע זה היה. לא קלים חיי הסטודנט ב- IE.

אבל רגע... לפני שאני מתחיל לספר מה קורה פה, קצת רקע על עצמי..

קוראים לי שי שמש ואני מתחיל היום ברישומו של הבלוג באשר לחיים הסטודנטיאליים שלי באוניברסיטה של IE במדריד. אז איך זה יהיה? בכל בלוג אשתף אתכם, הסטודנטים הפוטנציאליים, הבוגרים, ובכלל מי שרוצה לשמוע, לגבי מה שקורה פה. בין אם זה מההחלטה הראשונה בכלל לעשות MBA, עבור להחלטה לעשות את זה בIE, ממשיך בחיים כאן ובלימודים וכלה בסיום הלימודים ומציאת העבודה.


אוקיי, אז כמו שכבר אמרתי קוראים לי שי שמש, בן 30, במקור מגבעת שמואל, רווק, עם חברה שמחכה בבית. בחיים שלפני IE עבדתי כרו"ח במשרד קסלמן וקסלמן, אליו הגעתי לאחר שסיימתי את לימודי התואר המשולב בחשבונאות-כלכלה-ניהול באוניברסיטת ת"א. במשרד עבדתי כרו"ח מבקר וסיימתי את עבודתי במשרד כסופרוויזר האחראי על צוותי ביקורת.

ההחלטה לעשות MBA הייתה לי ברורה לחלוטין. ההחלטה לעשות את זה בחו"ל כבר הייתה סיפור אחר לגמרי. הדילמות שהיו באשר לשכר הלימוד המטורף גבו ממני לילות וימים רבים של דילמות שברורות לחלוטין לכל מי שלא מגיע מרקע כלכלי חזק (מאוד). תוסיפו לכל זה גם את המרחק מהבית, מה יהיה עם החברה והחברים וקיבלתם מתכון בטוח לסרטים. אבל, וזה אבל גדול מאוד, כשמסתכלים בראייה לטווח ארוך וכשלוקחים בחשבון שזו אחת החוויות הכי גדולות שתעברו בחיים, כל הדילמות מתגמדות. שכר לימוד גבוה? אל תדאגו, אתם תרוויחו משכורות גבוהות בהמשך. מרחק מהבית? יש סקייפ. חברים? תמיד יהיו שם בשבילכם. הדבר היחיד שאני לא יכול לדבר עליו זה הקשר עם בן/ בת הזוג. אני יכול להגיד לכם שלי זה היה קשה מאוד אבל אני וחברה שלי מתמודדים. תסתכלו על זה ככה, אם תצליחו לעבור את זה, הקשר שלכם יהיה במצב טוב יותר... טוב, די עם ייעוץ הזוגיות. בואו נמשיך.

ברגע שהחלטתם לעשות MBA בחו"ל יש לא מעט דברים שיש לעשות עד ללימודים המיוחלים. אחד הסיוטים של כל סטודנט הוא ה GMAT. אין לי יותר מדי מה להגיד בקשר לזה למעט העובדה שהאוניברסיטאות לא מסתמכות אך ורק על הציון שכן ל APPLICATION של המועמד יש משקל אפילו גבוה יותר. אתם תמיד תשמעו סיפורים על מועמדים בהרווארד שהתקבלו עם GMAT של 640. כנראה שהיו להם קו"ח ממש חזקים. כשאני אומר קו"ח חזקים אני מתכוון למספר שנות נסיון, גיוון בעבודה, נסיון בחו"ל, נסיון בניהול עובדים, הובלה ופיתוח של רעיונות ועוד. כל אחד והרקע שלו. בגלל זה שווה לבדוק כמה שיותר מוקדם את דרישות האוניברסיטה בכדי להתכונן כמו שצריך לפני שמגישים את המועמדות ולתפוס קשרים טובים עם הממליצים עליכם. לגביי – לי היו 5 שנות נסיון ועוד 3 שנות צבא(מתייחסים גם לזה כשנות נסיון ב-IE ). לגבי הדרישות של IE, הנתונים מצביעים על כך שממוצע שנות התעסוקה של הסטודנטים לפני ה MBA עומד ב-IE על 5 שנים.

אוקיי, אז יש את שנות הנסיון, יש את קורות החיים. עכשיו – איך לעזאזל מחליטים לאן ללכת? לי הייתה אלימינציה ראשונית שנבעה משיקולי עלות. דיברתי קודם על גובה שכר הלימוד אבל אסור לשכוח גם את הוצאות המחייה, הטיסות, הביטוח והכי חשוב – את הפסד השכר הפוטנציאלי כשאתם הולכים לעשות לימודי MBA בשנתיים לעומת בשנה. זה המון המון כסף. זו גם הייתה אחת ההחלטות הראשונות שלי לעשות תואר שני בשנה. החסכון בעלויות הוא אדיר.

אז מה עכשיו? למרות שתשמעו הרבה שיגידו לכם שהדירוגים לא אומרים יותר מדי, אני יכול להגיד לכם שהדירוג ועוד איך אומר משהו! נכון שלכל גוף יש דירוג שונה אבל כל עוד האוניברסיטה נמצאת בעשירייה (ורצוי אף בחמישייה) הפותחת של הדירוגים, אתם במצב טוב. לגבי IE – בדירוג של הFinancial Times לשנת 2010 הוא דורג במקום השישי בעולם והשלישי באירופה, לאחר LBS ו-INSEAD
color=#de7008http://rankings.ft.com/businessschoolrankings/global-mba-rankings

את הגשת ה APPLICATION אני כבר אומר לכם שאתם תעשו באנחת רווחה גדולה וזה לאחר שתשבו ימים ולילות לכתוב את החיבורים וקורות החיים. עצה שלי – קחו מישהו שיעזור לכם בזה. יש לא מעט "מתנדבים" שיעזרו לכם בשכר של 150-200 ש"ח לשעה. אבל מה לעשות, זה חלק מהעניין.

אוקיי, הגשתם את המועמדות, וקיבלתם את הטלפון או האימייל המיוחל ומה עכשיו – יש ראיון. כמובן שגם לזה יש להתכונן ולבוא חדים. הראיון שלי עם IE היה ראיון טלפוני של שעה. מיותר לציין שהייתי לחוץ אבל תוך 2-3 דקות הכל זרם.

3 שבועות אח"כ קיבלתי את שיחת הטלפון שהתקבלתי. יש!!!!

השלב הבא – להתחיל לתכנן. את מה? הכל! והכי חשוב- את כל הנושא הכספי. ל IE יש לא מעט מלגות ו Fellowships (מלגות בתמורה לעבודה עבור האוניברסיטה). אני קיבלתי מלגת Fellowship ועד כמה שידוע לי, כמעט כל הישראלים האחרים שהתקבלו איתי קיבלו גם כן מלגות. גם אם זה לא כל שכר הלימוד, הנחה של 5,000-15,000 אירו בשכר הלימוד יכולה להיות אחלה דבר. במלגה שאני קבלתי בתחום החשבונאות אני צריך לתרום 150 שעות לאיזה פרופסור מהפקולטה במחקר שהוא עורך על קרנות נאמנות. קחו בחשבון שאמנם אתם עובדים בתמורה למלגה (בניגוד למלגה רגילה), אבל זה תוספת מצויינת לקורות החיים. הדבר הכי חשוב לגבי כל מה שאמרתי עד עכשיו הוא – להגיש כמה שיותר מהר ולפני תחילת הלימודים. למי שיש זמן, הוא יכול להתחיל בהגשת מועמדות למלגות הרגילות ואם זה לא יתפוס, להמשיך ולהגיש למלגות ה Fellowship.
Tags:


 

Reply this post
Username:

E-mail:

  Enter text shown in left:
 IDOBlog - blog for joomla 1.5

סקרים

מה המרכיב החשוב ביותר עבורך בתהליך בחירת ה-MBA?
 

כניסה למערכתהרשמו לרשימת התפוצה
שם
מייל{emailcloak=off}
 

bottom
top

חדשות אחרונות


bottom

נתמך ע"י Joomla!. Designed by: Joomla template vps hosting Valid XHTML and CSS.