top
logo


דף הבית מאמרים אז מה עושים אחרי שמתקבלים?
אז מה עושים אחרי שמתקבלים?
דירוג משתמש: / 0
גרועהכי טוב 
נכתב ע"י דיויד פוגל   
חמישי, 09 יוני 2011 20:40

טוב אז מזל טוב  :)
אחרי GMAT (או מבחן קבלה) ,תהליך הגשה מתיש וראיון באנגלית. התקבלת לIE.
אבל רגע. מה עושים עכשיו? לעבור למדריד? בלי משכורת לשנה? לעזוב את העבודה את המשפחה והחברים? ומאיפה לכל הרוחות מוצאים את הכסף לשלם את השנה הזו???

 אז דבר ראשון DON'T PANIC. תירגעו, תנשמו עמוק ותבינו שכל מה שעבדתם למענו במהלך החודשים האחרונים הרגע התגשם.  אחד מעשרת בתי הספר למנהל עסקים הטובים בעולם קיבל אתכם בשעריו. זו כבר סיבה לחגוג. צאו למועדון טוב או לפאב, תזמינו וויסקי טוב ותיהנו.

אחרי שחגגתם ונהניתם בוא נדבר על מספר דברים שאתם צריכים לדאוג להם. בטור הזה אני רוצה להתמקד בשני הנושאים שלפי דעתי הם החשובים ביותר.


הראשון - מתי אתם עוברים למדריד.
השני – איך ממנים את ה-MBA.

אז מתי עוברים למדריד -
לדעתי (וסטודנטים אחרים מחזיקים בדעות נוספות) זהו הדבר הראשון שעליכם להחליט. הדבר אולי נשמע פשוט אבל בפועל הוא אינו כך. המועד אליו אני מתכוון  אינו תחילת הלימודים אלא לתאריך בו אתם נוחתים במדריד. מועד זה יכול להיות היום הראשון ללימודים או חודש לפני תחילתם. השיקולים לקביעת התאריך הם רבים וכמובן תלויים במצבכם המשפחתי, בעבודה, ומתי הודיעו לכם שהתקבלתם.

אולם יש מספר שיקולים נוספים שכדי להביא בחשבון כגון - האם תרצו לחפש דירה לפני התואר או בתחילתו, האם תרצו לטייל בספרד וללמוד להכיר את מדריד, כמה כסף תוכלו להשקיע, האם תרצו ללמוד ספרדית לפני שתתחילו ללמוד MBA (במסגרת שכר הלימוד אתם מקבלים חודש לימודי ספרדית לפני תחילת התואר). חלק מהסטודנטים מגיעים 6 שבועות לפני תחילת הלימודים על מנת להשתתף בכל הקורסים המקדימים וליהנות ממדריד  וחלק מגיעים ביום הראשון ללימודים ומארגנים הכול בחודש הראשון. מרגע שהחלטתם מתי אתם נוחתים במדריד אתם יכולים לבנות לו"ז לפרידה. כמה זמן לפני העזיבה עושים מסיבת פרידה, מתי להודיע לעבודה ומתי מפסיקים לעבוד, איך מתארגנים על כל הדברים שנשארים בארץ ומה לוקחים איתכם, וכמה זמן מראש צריך להגיש בקשה לויזת הסטודנט ושאר הדברים החשובים שידונו בהם בטורים הבאים.


אז איך ממנים את הMBA -
המימון גם הוא מתחלק לשני חלקים. הראשון כמה אתם הולכים להוציא,(דבר התלוי במצבכם המשפחתי). והשני מה מקורות המימון הזמינים וכמה תוכלו לגייס. סכום ההוצאה החודשי יכול לנוע בין 1500 יורו לסטודנט/ית רווק/ה לבין 4500 יורו לחודש לזוג +2 כמובן שאלו הערכות בלבד וההוצאה תלויה בסגנון חיים שלכם, גילאי הילדים במידה ויש ועוד שיקולים אישיים.

מקורות המימון העומדים בפניכם הם לא מועטים אולם חשוב מאוד לבדוק מה הצרוף המתאים לכם. לפני המשך הקריאה אסייג וציין שהמידע הרשום בטור זה נכון לשנת 2011. אנא בדקו את המידע העדכני באתר של IE  לעזרה פיננסית.

1.    חסכונות  - תמיד טוב שיש וכרגע זו נקודת זמן מאוד טובה להשתמש בהם.

 

2.    הורים – ראה הערה קודמת :)

 

3.    תשלום על ידי המעסיק – במידה והעסק בו הינך עובד/ת מעוניין להשאיר אותך בשורותיו הוא ישמח לממן חלק מהתואר בתמורה להמשך עבודתך לאחר סיום התואר. לצערנו עסקים בארץ מעדיפים לא לעזור במימון של תואר MBA בחו"ל אלא רק תארים מקומיים. מקרים יוצאים דופן הם כמובן עסקים משפחתיים או חברות בינלאומית. אולם אם אתם מעוניינים לחזור לעבוד בחברה בה הינכם עובדים כדי לדבר עם המנכ"ל או המנהל הבכיר על הנושא.

 

4.    הלוואות –

 1. IE חתמה בארץ על הלוואה ללימודי תואר שני עם בנק לאומי בתנאים מועדפים וניתן להלוות עד 300,000 ₪ או 80% מגובה שכר הלימוד.
 2. בנק דיסקונט מאפשר לקיחת הלוואה עד 50,000 ₪ אולם אלו תנאים רגילים אשר לא קשורים לתואר MBA בחו"ל.
 3. במדריד יש מספר בנקים בהם ניתן לקחת הלוואות לבית הספר אבל התנאים משתנים וחלקם תלויים בחתימה של תושב ספרדי כלווה נוסף.  הבנק המומלץ לנושא שלא דורש זאת הינו BANCA MARCH ומאפשר הלוואה של עד ,00035 יורו. שימו לב שזה לא אומר שתקבלו את הסכום הזה אבל זה המקסימום אותו ניתן ללוות.
 4. CAJA MADRID הוא בנק נוסף המאפשר הלוואה אך בעל תנאים מחמירים יותר הוא והסכום הינו עד 40,000 אירו.
 5. IE עובדים על תהליכים לאישור הלוואות מול מספר בנקים בארץ לכן תמיד שווה לשאול האם יש חדש.

 

5.    מלגות

 

סטודנט יכול להגיש בקשות ל3 סוגי מלגות

 • מלגות רגילות אשר ממומנות על ידי קרן בית הספר

באתר IE למלגות תמצאו מלגות רבות שניתן להגיש אליהם בהתאם למצב הסוציו אקונומי שלכם ושאר דרישות. קראו כל מלגה רלוונטית והחליטו לאלו אתם מגישים. שימו לב אתם יכולים להגיש ל-3 מלגות לכל היותר.

 

 • מלגות פרטיות אשר ממונות על ידי מוסדות וארגונים פרטיים שלבית הספר יש הסכם איתם

בדיוק באותו אתר תמצאו מלגות של מוסדות פרטיים. בדקו אותם היטב ייתכן שחלקם זמינים לכם במידה ויש לכם אזרחות נוספת או שהינכם עוסקים במקצוע ספציפי.

 

 • מלגות עבודה אשר ממומנות על ידי בית הספר אך בתמורה הסטודנט עובד יחד עם פרופסור בIE על נושא מסוים בו הוא יכול לתרום.

מלגת העבודה (הנקראת FELLOWSHIP) יכולה לעזור רבות לא רק פיננסית אלא גם  ברכישת ניסיון וקשרים בתעשייה אליה את/ה רוצה להיכנס בסיום התואר. לצורך מלגה זו יש למלא מסמך מועמדות קצר, לשלוח קורות חיים ולכתוב חיבור על היכולת שלכם לתרום. אני ממליץ להיות אפילו יותר פרו-אקטיביים. חפשו בIE מרצה העוסק בנושא מחקר אשר מעניין אתכם או יכול לתרום לכם ותבקשו לעבוד ישירות איתו. עבורי השיטה הובילה למלגת עבודה בVENTURE-LAB.


חשוב לדעת –

 

 • המלגות של IE ניתנות בהתאם לסכום אשר הוגדר לכל מחזור. אם הסכום הכולל נגמר עד שהגשתם את הבקשות לא תוכלו לקבל את הכספים למחזור הקרוב. לכן הגישו את הבקשות למלגה מהר ככול הניתן לאחר קבלתכם.

 • באתר רשום כי יש לשלם את המקדמה לIE לפני הגשת בקשות למלגה אולם לעיתים אין זה הסדר העדיף עבורכם.

 • נכון להיום (2011) לא ניתן להגיש בקשות ליותר מ-4 מלגות הממומנות על ידי בית הספר (3 רגילות ו1 עבודה).

 • עליכם להגיש את כל הבקשות יחד, כאשר הועדה שוקלת את המועמדות שלכם למלגה כל הבקשות נשקלות יחד (רגילות ועבודה) אך בסוף אתם מקבלים רק מלגה אחת עם סכום כולל.

 • המלגות נעות בין 10%-50%

 • ניתן להגיש למלגות פרטיות ככל שרוצים אבל לצערי אין הרבה כאלו המתאימות לישראלים.

 • לנשים יש יותר אופציות למלגות (פרטיות) מאשר לגברים.

 • מלגה ניתנת לאדם עבור תואר ומחזור לימודים מוגדרים. לא ניתן להעביר מלגה למחזור הבא או לתואר אחר.

 • האתר של IE  לעזרה פיננסית


זהו בינתיים אני מקווה שהטור הקצר הזה עזר לספק לכם מעט מידע ואני אשמח לקרוא את תגובתכם.


אה.. וברוכים הבאים ל IE תקפצו לבירה כשאתם בסביבה.


דיויד 

עדכון אחרון ב-שבת, 21 ינואר 2012 00:45
 

סקרים

מה המרכיב החשוב ביותר עבורך בתהליך בחירת ה-MBA?
 

כניסה למערכתהרשמו לרשימת התפוצה
שם
מייל{emailcloak=off}
 

bottom
top

חדשות אחרונות


bottom

נתמך ע"י Joomla!. Designed by: Joomla template vps hosting Valid XHTML and CSS.