top
logo


דף הבית מאמרים צחי אל-חי:למה בחרתי ב-IE
צחי אל-חי:למה בחרתי ב-IE
דירוג משתמש: / 2
גרועהכי טוב 
נכתב ע"י צחי אל-חי   
חמישי, 02 יוני 2011 21:13

אפשר ללמד מנהיגות. ואפשר ללמד יזמות. זאת עובדה, וזאת המציאות היומיומית ב - IE Business School. מהיום הראשון אתם אוכלים, שותים ונושמים יזמות - דרך שיעורים,הרצאות,סדנאות ועבודה בכמה קבוצות במקביל, עם סטודנטים מכ-60 מדינות. בכל אלמנט לימודי ובכל ארוע שבית הספר מארגן, ניתן דגש על נקודת המבט של היזם. כמו כן IE מעודד ארגון אירועים וכנסים בשיתוף בית הספר, חברות בינלאומיות, יזמים ומנהיגים מרחבי העולם.


“The only real training for leadership is leadership” (Antony Jay)

במבט לאחור, אחרי שנה עמוסה בחוויות, אני רוצה לשתף אתכם בשיקולים (שהובילו אותי) לבחירה ב-IE, ולהסביר כיצד התואר יתרום לעתיד המקצועי - ואפילו יותר חשוב - לחיים האישיים שלכם.

כישראלי וכמי שעבד בעשור האחרון במספר סטארט-אפים, יזמות הינה הקו המוביל המקצועי שלי. אני מניח שכל אחד מאיתנו ישב פעם לקפה עם חברים לעבודה או סתם בהפסקה של משחק כדורגל, וסיפר על "רעיון גאוני" שיש לו. אך בשגרת החיים בארץ - בין "דד-ליין" בפרוייקט בעבודה, מילואים של חודש בשטחים, או המתנה לטכנאי של הכבלים - הרעיון בדר"כ מתחיל ונגמר באותה שיחה.

ישראל היא מדינת סטארט-אפ, ללא ספק (אפילו כתבו על זה ספר). אבל גם כשרעיונות מגיעים לכדי מימוש, היזמים בארץ נמצאים בעמדת נחיתות:

1.    לרבים מהיזמים אין נסיון בניהול ופיתוח של תוכנית עסקית, מה שמוביל לסיכויי כישלון גבוהים יותר במיזמים הראשונים.

2.    הרבה מהמיזמים בארץ הם "טכנולוגיים", והרעיון נתפס כמשהו סודי שצריך להגן עליו, במקום לשתף ולבחון אותו.

3.    ישראל היא אי חברתי ותרבותי במזרח התיכון – אנחנו מבודדים מהאזור, מה שגורם לרשת החברתית שלנו להיות מוגבלת. יזם מצליח חייב את ה"נטוורקינג" כדי לפגוש את האנשים הנכונים.

כל אחת מהסיבות הללו הבהירה לי ללא כל צל של ספק שכדי למקסם את הסיכוי להצלחה בעסקים, אני צריך לבחור בתואר MBA עם דגש על יזמות ובסביבה בינ"ל. השיקולים הנוספים שהובילו אותי לבחירה ב-IE:

•    המיקום הגאוגרפי – העדפתי ללמוד באירופה כפתח למגוון הזדמנויות עסקיות

•    המיקום הפיזי של בית הספר – במרכז העסקי של מדריד

•    תמהיל הסטודנטים - החשיפה לכמה שיותר ארצות ותרבויות

•    הדירוג של התוכנית ביחס לתוכניות אחרות בעולם (מספר 6 בעולם ב-2010)

•    פרק הזמן של התוכנית – כשנה (13 חודשים)

המכשול העיקרי שניצב בפני (ואני מניח שבפני רוב הסטודנטים שמחליטים ללמוד בחו"ל) היה עלות התואר. מדובר בהוצאה בסדר גודל של משכנתא לדירה (לא בת"א כמובן...). למרות זאת, כאשר לוקחים בחשבון את השאיפות המקצועיות והכלכליות שלכם, יש הצדקה ברורה בנטילת הסיכון הכלכלי הזה. בניתוח קר, מדובר בהשקעה ברורה בעצמכם ובעתיד המקצועי שלכם, עם החזר השקעה של כשנתיים עד שלוש, ושדרוג אישי שאי אפשר להעריכו בכסף.

אם אתם עדיין תוהים למה עדיף ללמוד תואר פול-טיים, אני יכול לומר שאת השנה וקצת שעברתי בבי"ס ניתן להשוות למסלול צבאי במנהל עסקים. האינטנסיביות של הלימודים וההתעמקות היומיומית במקרי מבחן מכניסה אתכם לפרספקטיבה שפרט להטמעת הנושאים הנלמדים, גם עזרה לי למצוא תשובות לשאלות כמו "איפה אתם רואים את עצמכם עוד 5 שנים?". כאשר אתם נחשפים למגוון עצום של אנשים והזדמנויות מכל הקשת החברתית והעסקית, קל יותר לנסח את השאלות הנכונות עבורכם, כדי למצוא את הכיוון שמתאים לכם. מדובר בניסוי וטעייה שמאלצים אתכם להתעמת עם ה"אמיתות" החברתיות – מה מתאים לכם באמת, ולא מה נראה טוב בקורות החיים שלכם. בנוסף לכך אתם נמצאים בסביבה שדוחפת אתכם לפעול ולהתנסות באותם תחומים שבאמת מעניינים אתכם, אם זה דרך קורסי בחירה, השתתפות במועדונים מקצועיים וחברתיים, או ארגון כנסים וארועים הקשורים לאותם תחומים.

מאחר ויש אינספור הזדמנויות לבחור את המסלול היחודי לכם בתוכנית מעבר ללימודים הסטנדרטיים, אני רוצה לתת כדוגמה כמה מהבחירות האישיות, שעיצבו את השנה שלי ב-IE:

•    הייתי ממארגני ה-Social Responsibility Forum - כנס של יומיים בהשתתפות מנהיגים ואנשי עסקים מכל העולם, בדגש על "אחריות חברתית ותאגידית" – נושא שלא נחשפתי אליו כמעט בארץ והיום אני רואה בו אבן פינה למנהיגות עסקית אמיתית.

•    יצרתי מיזם לשימוש בטלפון הסלולרי כאמצעי תשלום – המיזם השתתף ב-“Venture Lab” והגיע לשלבים האחרונים עם גרסת דמו פעילה.

•    בניתי תוכנית עסקית לפרוייקט turn-key בתחום האנרגיה הסולארית בצרפת ובארה"ב, והצגתי אותה בפני חבר מנהלים מ-12 חברות ספרדיות בינ"ל מובילות (IBERDROLA, ו-BBVA, בין השאר).

בפן האישי – יצרתי מאות קשרים חדשים, ומתוכם גם כמה חברים טובים מכל רחבי העולם (רק כדי לסבר את האוזן – לבנון, ארגנטינה, פנמה, הודו, הפיליפינים, והרשימה עוד ארוכה...). שברתי לעצמי כמה דעות קדומות על תרבויות מסוימות, וחיזקתי אחרות... ובאותו הקשר, הייתי שגריר של ישראל בבית הספר, וממקימי המועדון הישראלי במדריד. למדתי ספרדית (במימון בית הספר), טיילתי ברחבי ספרד, טיולים שכללו סקי, טרקים בפירנאים, ים, ומוזיאונים (קצת תרבות...), וב-4 מדינות במרחק שעתיים טיסה ובעלות של כ-50 יורו לכרטיס הלוך ושוב. שיחקתי בנבחרת הכדורגל של בית הספר, בליגה שבועית וב-3 טורנירים במהלך השנה.

אחד היתרונות הגדולים שיש ל-IE הוא האווירה ה"ספרדית" הנוחה. הפתיחות והנגישות של הסביבה החברתית בבית הספר בשילוב עם מיקומו במרכז העסקי של מדריד (וספרד כמובן), יוצרים אווירה חיובית של שיתוף פעולה בין סטודנטים, מרצים, ואורחים מהקהילה העסקית. הרבה מהמרצים משתפים פעולה עם הסטודנטים – אם בבניית תוכנית עסקית, עזרה מקצועית, עזרה ביצירת קשרים, והשתתפות בארועים וכנסים. אני מכיר באופן אישי כמה שיתופי פעולה כאלה שהולידו מיזמים חדשים של סטודנטים ובוגרים.

התואר אמנם מסתיים לאחר כשנה, אבל הזדמנויות וקשרים חדשים ממשיכים לצמוח דרך בית הספר – בהתאם לכיוון בו בחרתם ללכת. רשת של אלפי סטודנטים ובוגרים מכל תחום מקצועי ומכל רחבי העולם עומדת לרשותכם, וכחלק ממנה, גם אתם תהוו עבורם פוטנציאל להקמת מיזם, מקור למידע מקצועי, או תכנון הטיול הבא שלהם בישראל.

הכלים והנסיון שתרכשו בתואר, יתנו לכם יתרון תחרותי על פני יזמים ומנהלים אחרים בשוק הישראלי בפרט והבינ"ל בכלל. ברמה האישית והמקצועית, תעברו חוויה שתפתח לכם חלון להזדמנויות חדשות. אם אתם רואים את עצמכם כיזמים ומנהיגים, ומעוניינים ללמוד תואר בינ"ל, IE נותן לכם את כל ההזדמנויות לממש את הפוטנציאל שלכם.

Buena Suerte! (בהצלחה !)


עדכון אחרון ב-חמישי, 30 יוני 2011 23:15
 

סקרים

מה המרכיב החשוב ביותר עבורך בתהליך בחירת ה-MBA?
 

כניסה למערכתהרשמו לרשימת התפוצה
שם
מייל{emailcloak=off}
 

bottom
top

חדשות אחרונות


bottom

נתמך ע"י Joomla!. Designed by: Joomla template vps hosting Valid XHTML and CSS.